Rezygnacja z uprawnień tłumacza przysięgłego

StartupStockPhotos / Pixabay

Choć zawód tłumacza przysięgłego niesie ze sobą pewien prestiż i gwarantuje klientom wysokie kwalifikacje osoby wykonującej tłumaczenie, wiąże się z nim także wiele trudnych i problematycznych zobowiązań, które dla wielu osób mogą okazać się niemałym obciążeniem. Za błędy w tłumaczeniach lub uchylanie się od obowiązku tłumaczenia tekstów prawniczych dla niektórych organów czekają nas przecież surowe kary grzywny lub zawieszenia działalności. Jeśli uznamy, że powinniśmy zrezygnować z funkcji tłumacza przysięgłego, jakie kroki powinniśmy podjąć?

Rozważenie decyzji

Ponieważ nie możemy przyjmować i odrzucać funkcji tłumacza przysięgłego wedle upodobań, warto poważnie przemyśleć swoją decyzję i być gotowym na zmierzenie się z jej konsekwencjami.
Decyzja o rozszerzeniu uprawnień jest często podyktowana względami ekonomicznymi, które zmieniają się na przestrzeni lat. W małych miejscowościach jak np. tłumacz Myślenice przysięgły jeszcze niedawno mógł mieć na dany język swoisty monopol, otrzymując wiele opłacalnych zadań tłumaczenia dokumentów. Jednak z biegiem czasu konkurencja staje się coraz ostrzejsza, a we znaki mogą dawać się negatywne strony zawodu tłumacza przysięgłego.

Skreślenie tłumacza z listy

Aby przestać być tłumaczem przysięgłym, trzeba zostać wykreślonym z listy tłumaczy przysięgłych. Oto, co mówi na ten temat Ustawa z dnia 25 listopada 2004 r. o zawodzie tłumacza przysięgłego:

Minister Sprawiedliwości skreśla, w drodze decyzji, tłumacza przysięgłego z listy, o której mowa w art. 6 prawo do wykonywania zawodu tłumacza przysięgłego ust. 1, w przypadku:
1)śmierci;
2)niespełniania wymogów, o których mowa w art. 2 wymogi wobec tłumacza przysięgłego ust. 1 pkt 1, 3 i 4;
3)wniosku tłumacza przysięgłego;
4)prawomocnego orzeczenia kary pozbawienia prawa wykonywania zawodu tłumacza przysięgłego;
5)po upływie okresu zawieszenia, o którym mowa w art. 11 zawieszenie w wykonywaniu czynności tłumacza przysięgłego ust. 1 i 2.

Osoby dobrowolnie rezygnujące z funkcji tłumacza przysięgłego najczęściej interesuje punkt trzeci.

Wniosek o wykreślenie tłumacza z listy

Wniosek do wypełnienia znajdziemy na stronie rządowej. W dowolnym momencie może on być złożony w Ministerstwie Sprawiedliwości drogą fizyczną, elektroniczną lub listowną. Składając go, należy wnieść opłatę 10 zł. Na decyzję powinniśmy czekać nie dłużej niż miesiąc (termin może zostać w niektórych przypadkach wydłużony do dwóch miesięcy, o czym otrzymamy stosowną informację).