Zanim powstały pierwsze maszyny chłodnicze do przechowywania żywności, ludzkość musiała korzystać z naturalnych sposób magazynowania. Jeśli chcesz poznać tą fascynującą historię to zapraszam cię do dalszej części tego artykułu.
Jak kiedyś radzono sobie z przechowywaniem jedzenia ?
Już od wczesnych lat żywność składowano w zacienione, chłodne miejsca lub zakopywano pod ziemią, aby utrzymać ich świeżość. Jednym problemem były dzikie zwierzęta, które skutecznie mogły je wykradać. W zależności od kultury, każda cywilizacja miała swoje sposoby. Starożytni Grecy i Rzymianie, zwozili śnieg z gór by schłodzić wodę, którą rozcieńczano z winem. W Chinach budowana specjalne komory lodowe, natomiast Persowie składali żywność oraz napoje w lodowych dołach. Jak widać każdy radził sobie tak jak potrafił.
Lód wchodzi do gry
Około roku 1830 w Stanach Zjednoczonych zaczęto tworzyć coś w rodzaju szafek chłodniczych, były to pierwsze lodówki. Do tego wymagany był lód, który zwożono w wielkich kawałkach statkami z Kanady, a następnie składowano je w magazynach, w portach leżących nawet daleko na południu kraju. Sprowadzano takie ogromne ilość tego surowca, że jego cena na rynku spadła z 6 do połowy centa za funt wagi. W takiej sytuacji każde domostwo było wstanie zainstalować taki system u siebie. Z punktu widzenia logistycznego magazynowanie takiej ilości lodu było wymagającym zadaniem na tamte czasy. Dodatkowo pojawił się problem z dostarczeniem go w odległe miejsca, ponieważ w czasie transportu lód po prostu mógł się stopić.
Sztuczny lód
Rozwiązanie problemu z transportem lodu, miała być jego produkcja na miejscu. Pewne postępy w tej dziedzinie poczynił William Cullen, kiedy w 1748 roku dowiódł, że można fizycznie obniżyć temperaturę otoczenia, natomiast w 1755r. opracował koncept chłodziarki, wykorzystując do tego pompę próżniową. Udało mu się nawet wyprodukować niewielką ilość lodu, jednak jego wynalazek nie znalazł zastosowania. Kolejnym krokiem w kierunku powstania lodówki, było dzieło Thomasa Moore’a, który skonstruował pojemnik w postaci tuby z cedrowego drewna wypełnionej lodem, otoczony króliczym futrem, dzięki niemu można było przewieźć nabiał czy inne produkty o krótkim terminie ważności. Pierwszą chłodziarkę, zaprojektował i wdrożył w życie amerykański fizyk Jacob Perkins w roku 1834, w której użył eteru jako substancji chłodzącej. Natomiast prekursorem powstania chłodni był niemiecki inżynier i wynalazca Carl von Linde, który zastosował ją w browarze Spaten w Monachium, aby produkować piwo latem. W tym przypadku użyto eteru metylowego lub amoniaku.
Przełomowe modele
W roku 1894 francuski zakonnik Abbé Marcel Audiffren, wymślił urządzenie służące do chłodzenia płynów. Po piętnastu latach, koncern General Electric, sprzedaję ją jako swój produkt za 1000 dolarów, czyli równowartość dwóch samochodów. Domelre była pierwszą elektryczną lodówką, wprowadzoną do sprzedaży w roku 1914. Wewnątrz lodówki znajdował się parownik, który chłodził powietrze, natomiast silnik, sprężarka i skraplacz pozostawały na zewnątrz. W 1918 na rynek trafił Kelvinator, pierwsza produkowana w sposób masowy, wykonana w całości z drewna, wyglądem przypominała szafkę. Lodówki wraz z zamrażarkami wynaleziono dopiero 1939 roku. Natomiast pierwsza Polska chłodziarka nosiła nazwę Mewa i była wyprodukowana w 1956r.
Obecnie większość produktów w tej dziedzinie niczym nie przypomina tych, które powstawały w ubiegłym wieku, a ich rozwój oraz żywotność zwiększyła się w zdumiewający sposób.